Списание Арт новини

Знаете ли

ПЪРСИ БИС ШЕЛИ – ПОЕТ РОМАНТИК, ПРИВЪРЖЕНИК НА ИДЕИТЕ НА ПРОСВЕЩЕНИЕТО

Пърси Бис Шели е роден на 4 август 1792 г., в графство Съсекс,   в семейството на богат земевладелец. Той учи в Итън и в Оксфордския университет, откъдето го изключват.

Пърси наследява красотата на майка си – Елизабет. Според съвременници той бил строен, сивоок и къдрав.

Като дете, Шели разказва на сестрите си страшни приказки и им показва различни фокуси. По-късно се увлича по „страшните“ романи на Редклиф и Луис.

Той расте мечтателен и чувствителен.

През 1804 г. Шели постъпва в Итън; там започва да пише и е признат от поклонниците си за голям поет.

Суровото възпитание на тогавашните английски юноши се отразява силно върху чувствителната душа на Пърси; той дълго помни издевателствата, юмручните боеве, посегателствата на преподаватели и приятели.

Когато през 1810 г. Шели постъпва в Оксфордския университет, вече е автор на два романа. Там пише шеговити стихотворения.

През 1811 г. Шели написва  памфлета „Необходимостта от атеизма“, заради който е изключен от Оксфорд.

Той е привърженик на „свободната“ любов. Като доказателство за своите възгледи през 1811 г. заедно със 17-годишната Хариет Уестбрук бяга в Шотландия, където тя става негова жена.

 Литературната дейност на Шели започва с политически и антирелигиозни памфлети, но истинското му призвание е поезията.

„Кралица Маб“ – философска поема, е първият му поетичен опит, все още пълен с юношески риторизъм.

През 1813 г. на семейство Шели се ражда дъщеря.

След една година той се развежда с бременната Хериет и заминава в Швейцария, заедно Мери Уолстонкрафт – Годуин, и с доведената й сестра. Там по-късно се среща с прочутия по това време Байрон.

През 1815 г. Шели написва алегорическата поема „Аластор“.

След две години излиза втората му голяма поема „Лаон и Цитна“.

През 1816 г. бившата жена на Шели – Хериет, която не може да преживее позора, се удавя; след нея умират и децата им – Клара и Уилям.

Едновременно с процъфтяването на поетичния талант Шели постига и политическа зрелост. Памфлетът му „Предложение за реформа в избирателните закони в цялото кралство“ показва сериозни знания и трезви идеи.

Следващите години в живота му са обществено-политически търсения.

През 1818 г. той заминава за Италия, където пише най-значимите си произведения: „Освободеният Прометей“, драмата „Ченчи“, елегията за смъртта на Джон Китс „Адонис“ и много стихотворения. В Италия Шели се увлича по Данте и неговата „Божествена комедия“.

„Освободеният Прометей“ е романтична утопична драма. Действието започва в Кавказките планини, където в една пещера, сред покрити с лед скали, се топи във вериги титанът Прометей.

В драмата „Ченчи“ действието се развива в Италия през 16 век, когато на папския престол сяда папата Клемент Осми. Граф Ченчи е богат римски велможа, глава на голямо семейство, но е известен с разпуснатия си живот и ужасни злодеяния.

В годината на смъртта си Шели пише очерка „В защита на поезията“.

Пърси Бис Шели е женен за Мери Уолстонкрафт Шели – 1797-1851 г., , английска писателка, известна като авторка на книгата „Франкенщайн, или Съвременният Прометей“.

На 8 юли 1822 г. той и един негов приятел  тръгват на разходка с шхуната „Ариел“, наета от Байрон; в Средиземно море – между Специя и Ливорно и по времето на буря се удавят. Тялото на Шели е намерено на брега и останките му са изгорени. Сърцето му не изгарят и го предават на Мери Шели, която го съхранява до смъртта си.

През 1823 г. Шели е погребан в Рим до гроба на Джон Китс.

Leave your vote

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *