ИЗВОРЪТ НА ДУНАВ
Някога замисляли ли сте се от къде извира река Дунав? Ето отговора:
В югозападната част на Германия, в провинция Баден-Вюртемберг има планински масив, чието име е Шварцвалд (на немски: Schwarzwald) и означава Черната гора. Там на надморска височина от 1078 метра се намира платото Баар (Baar). Именно от тук тръгва река Дунав. Всъщност, първоначално са два отделни извора на две отделни малки рекички. Едната е Бригах (Brigach) и името има келтски корени и означава „светла, чиста вода“. А другата е Брег (Breg). В района на град Донауешинген (на немски: Donaueschingen) тези две рекички се събират в едно речно корито и вече от тук надолу по течението си името на реката е Дунав – втората най-дълга река на територията на Европа след Волга. Но, ако трябва да бъдем максимално точни, Дунав първоначално тече по река Бригах. Какво имам предвид? В град Донауешинген се издига замъка „Фюрстлих Фюрстембергишес шлос“ (Fürstlich Fürstembergisches Schloß), в двора на който има карстов извор с малко поточе. През 18-ти век водата от това поточе чрез няколко стотин метра тръбопровод под земята на замъка е отведена към близката река Бригах, която след около километър и половина се слива с река Брег и дава началото на река Дунав. Обаче името Дунав си го има още при самия извор в двора на замъка, ето защо това място се води същинското начало на река Дунав. През 1895 година Адолф Хеер създава красива скулптурна композиция над кръглия басейн на потока Дунав. Тя изобразява майка Баар, която сочи пътя на младия Дунав. На стената до стълбите към изворът са изписани имената на всичките държави, през който минава р. Дунав, изписани са на съответният език и писменност.
Измерено е, че Дунав протича в посока югоизток в продължение на 2859 километра. След като излезе от рамките на Германия, реката преминава през десет държави и четири столици – Виена, Братислава, Будапеща и Белград.
Към Дунав има цели 300 притока на други реки, около 30 от които са плавателни. По-големите и важни от тях са Драва, Ин, Морава, Прут, Сава и Тиса. Големи български реки, които се вливат в Дунав са Искър, Осъм и Янтра. В Румъния Дунав достига своята крайна точка – влива се в Черно море.
Траките наричали реката Истрос, римляните – Данистер и Данубиус, гърците – Дунавис, немците и австрийците я наричат Донау, унгарците – Дуна, румънците – Дунареа, русите и словаците – Дунай, а българите и сърбите – Дунав. Според учените думата произлиза от индоевропейското „дану“, което значи река. В света няма друга река с толкова много имена!
_______________
Ако считате, че публикацията е интересна, защото чрез нея научихте нещо ново и видяхте нещо впечатляващо, моля, споделете я, за да може и вашите фейсбук приятели и повече други хора да видят това.
За още публикации за България и света, последвайте страницата ми.