Списание Арт новини

Лейди Пени

Албрехт Дюрер (1471-1528) е немски математик, илюстратор, художник и теоретик на изкуството, роден в Нюрнберг, въвеждащ изкуството на графичното представяне в три измерения, т.е. в перспектива и считан за основна фигура на немското изкуство на Ренесанса.

Работата на Дюрер по геометрията се нарича Четирите книги за измерване (инструкции за измерване с компаси и линейка). Първата книга се фокусира върху линейната геометрия, включително хеликоптери, конхоиди и епициклоиди. Втората книга преминава към двуизмерната геометрия, тоест изграждането на обикновени многоъгълници. Третата книга прилага тези принципи на геометрията в архитектурата, инженерството и типографията. Четвъртата книга завършва прогресията на първата и втората, преминавайки към триизмерни форми и изграждането на многогранници. Тук Дюрер обсъжда петте платонични твърди, както и седемте полуредовни архимедови твърди, както и няколко собствени изобретения.

Накрая Дюрер обсъжда проблема с Делиан и преминава към „construzione legitima“, метод за представяне на куб в две измерения чрез линейна перспектива. Счита се за първият, описал техника за визуализация, използвана в съвременните компютри, трасиране на лъчи Именно в Болоня, Италия, Дюрер научи (вероятно от Лука Пачоли или Браманте) принципите на линейната перспектива.

Той е запознат и с „съкратеното конструиране“, описано от Алберти, и геометричната конструкция на сенките, техника на Леонардо да Винчи. Той е първият северноевропеец, който разглежда проблемите на визуалното представяне по научен начин и с разбиране на евклидовите принципи. В допълнение към тези геометрични конструкции, Дюрер обсъжда в последната си книга различни механизми за рисуване в перспектива от модели и предоставя илюстрации на тези методи, които често се възпроизвеждат в дискусии на перспективата.

„Геометрията е правилната основа на всяка картина. “ ~ Албрехт Дюрер

Оставете гласа си

0точки
Upvote Downvote

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *