Мидите са едно от любимите летни ястия, а когато ви ги сервират с изстудено бяло вино, са истинска наслада за вкусовете! Най-известни и предпочитани за готвене са черните миди.
В Испания мидите са основна съставка в прочутата валенсианска паеля, италинците ги добавят в ризотото с морски дарове, гърците ги варят с малко узо, а традиционна българска рецепта е за Миди по Бургаски.
Мидите съдържат микроелементите селен, цинк, йод, манган, кобалт и мед, много аминокиселини и са източник на витамини като B-12, Е, С и А.
Селенът е изключително важен за възпрепятстване на сърдечно-съдовите заболявания и повлиява положително функцията на черния дроб. Манганът помага за нормализиране на обмяната на веществата и укрепване на костите. Тези морски дарове са богати на йод, а от присъствието на този елемент в човешкото тяло зависи нормалното функциониране на щитовидната жлеза. Мидите имат богато съдържание на цинк, който е важен за синтеза на тестостерона, мъжкият хормон. Ето защо са известни като афродизиак и подобряват либидото.
Изяждайки 100 грама, организмът получава двойно повече от необходимия дневен прием на В12. Хората, които редовно ядат миди, са много по-малко податливи на костни заболявания като артрит.Честото включване на мидите в менюто ни помага да се справим и с дефицита на желязо в организма. Редовната им консумация помага за редуциране на теглото.
Мидите са ценна и здравословна морска храна, от която не бива да се лишаваме, стига да сме сигурни в тяхното качество.
Силви Дим Стран_ничка