Много хора бъркат понятията „любов“ и „взаимоотношения на съзависимост“. Между тях има огромна разлика! В първия случай връзката се основава на равенство и взаимно уважение. А във втория – на чувството за вина, задължението и манипулацията. Как да не сбъркаме и да разграничим любовта от зависимостта?
ВЗАИМНО УДОВОЛСТВИЕ
В отношенията на съзависимост единият от съпрузите винаги заема мястото на жертва, а другият – съответно на агресор . Или пък единият е спасителят, а другият е жертвата. Класическият пример за съзависима връзка е алкохоликът и неговата съпруга. На пръв поглед лошият герой е алкохолик или човек с някаква друга зависимост (наркоман, комарджия и т.н.). Той пие, не обича съпругата си, но жената търпи всичко и го спасява. Алкохоликът в този случай е зависимият – жертвата в триъгълника на Карпман. Той е дълбоко нещастен, целият свят е срещу него и няма справедливост. Жената, от друга страна, заема ролята на спасителка със светещ ореол над главата си. Тя е добра, правилна и свята. Само че и двете страни в ситуацията имат какво да спечелят.
АЛКОХОЛИКЪТ ПРЕХВЪРЛЯ ОТГОВОРНОСТТА ЗА ЖИВОТА СИ ВЪРХУ СЪПРУГАТА СИ, СЯДА НА ВРАТА Ѝ И ЗАЕМА ПОЗИЦИЯТА НА БЕЗПОМОЩЕН И НЕМОЩЕН. СЪПРУГАТА СИ СЛОЖИЛА ПЕЛЕРИНАТА НА БАТМАН И ПОЛЕТЯЛА ДА СПАСИ СРОДНАТА СИ ДУША.
По правило такива съпруги (а в позицията на спасител влизат предимно жени) „влачат“ партньора си при нарколози, екстрасенси, шамани и вуду вещици, защото „той просто се е спънал, нещо са му направили“ , ще умре без мен.
А самите те се превръщат в своеобразни наркомани – опияняват се от усещането за собствената си значимост и святост. Как мислите, колко дълго ще продължат такива отношения? Не, не докато жената се умори от тях, а докато са й изгодни и не започне да получава удоволствие от друга сфера на живота. Съзависимите отношения могат да възникнат по две основни причини: Ранно детство: когато детето трябва да заслужи любовта, а не да я получава, защото е. Родителски сценарий: ако едно момиче има баща алкохолик и майка класическа спасителка, има голяма вероятност с годините момичето да влезе в подобна връзка. Само че съпругът вече няма да е алкохолик, а например комарджия.
5 ПРИЗНАКА НА СЪЗАВИСИМИ ОТНОШЕНИЯ
1. При съзависимите отношения житейската позиция на участниците в тях е доста тясна: „Ще умра, ако си тръгнеш, защото ти си смисълът на моя живот. И дори да сме зле заедно, да сме разделени е непоносимо, затова предпочитам да продължим да се измъчваме един друг“.
2 Връзките се изграждат вертикално, т.е. единият винаги е на пиедестал, а другият е винаги след него.
3. Много ревност, претенции, упреци и вина, няма конструктивен диалог, а често се припомнят стари обиди.
4. В съзависимите отношения всеки дърпа одеялото върху себе си, като приписва на другия функцията на спасител и Батман в една бутилка.
5. Единият винаги се страхува да не изгуби другия, затова се старае да бъде перфектен, да изпълни очакванията и да стане незаменим.
С любов и разбиране
Надежда Димитрова