Списание Арт новини

Човекът и вселената

НАКЛОНЕНАТА КУЛА В ПИЗА  Е ПРАЗНА

Знаете ли, че наклонената кула в Пиза е празна отвътре, а не е многоетажна жилищна кула?!

Наклонената кула в Пиза… Какво е тя?

Това е камбанария на катедрала в италианския град Пиза, построена в полето на чудесата.

Нека се запознаем с наклонената кула в Пиза, от структурна гледна точка:

Строителството ѝ започва през далечната 1173 г. след Христа като започват да строят основите ѝ, а след това стените. След като сградата достигнала третият си етаж, чак тогава строителите забелязват, че има наклон.

Можете ли да си представите, че кула с тегло 14 500 тона е построена върху основи с дълбочина само от 3 м? И е монтирана върху пясък и тиня и малко глина ?!

След като открили наклона, инженерите построили останалите стени (външни стени), така че височината на пода в наклонена посока да е по-голяма от височината му в другата посока.

Това увеличило наклона на кулата, поради потъването на основите в по-голяма си част в почвата, поради увеличаването на теглото на етажите.

Сред причините кулата да не се срути са :

Строителството продължило 199 години а спирането на строителството в един момент е за дълго време… Това е една от причините, която позволила на почвата да се уплътни, което намалило степента на наклона и по този начин, кулата не се срутила напълно.

Глинестата почва спомогнала и е основната причина на кулата да не се срути при 4-те земетресения…

Инженерите изчислили центъра на тежестта на кулата и от изчисленията се заключава, че кулата ще се срути напълно, при достигане на наклон от 5,44 градуса. Кулата била затворена през 1990 г. при наклон от 5,5 градуса, но кулата не се срутила.

Направени са опити, да се спре наклоняването на кулата за да не се срути… Решението:

Изкопани били дълбоки дупки в земята на дълбочина 40 м и монтиране към кулата на железни скоби, през тези дупки.   Изпомпан е течния азот, който водел до замръзване на водата в почвата и нейното разширяване и свиване, което водело от своя страна до слягане на почвата и слягане на основите и съответно увеличаване на наклона на кулата…

Изкопани били 361 дупки и инжектирали почвата с 90 тона цимент, което довело до силното наклоняване на кулата.

И накрая, извличане на почва през 1990 г.

Почвата била отстранена откъм ненаклонената страна, така че кулата да се накланя в тази посока. След това, били използвани железни скоби за фиксиране на основите на кулата в земята и наклонът бил намален до 4 градуса.

Инженерите можели да изправят кулата вертикално на 100 %, но не искали да бъде загубена славата и туристическата и стойност, заради наклона на кулата.

И след като било извършено всичко това, кулата била отворена отново за посещение.

Било потвърдено, че кулата може да издържи без да се срути поне още 300 години…

.Мишо Драганов

Оставете гласа си

0точки
Upvote Downvote

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *