„Шепотът на майка ми
Имаше едни ръце, които никога не се уморяваха. Ръце, които галеха, хранеха, бършеха сълзи, плетяха надежда от нищото. Това бяха ръцете на майка ми Нина.
Тя отгледа шест деца – шест съдби, шест сърца, шест парчета от себе си. Не ни остави да пораснем сами – израснахме в нейната обич. В дом, в който дори бедността не беше страшна, защото тя я превръщаше в топлина. Научи ни да делим и последния залък. Да не лъжем. Да не предаваме. Да сме хора – истински.
Около нея винаги имаше живот. Детски смях, шум, игри… Спомням си как тичахме покрай нея, как се смеехме, как се криехме зад полата ѝ, а тя се преструваше, че не ни вижда. Спомням си как ни викаше да ядем, как ни прибираше вечер, как ни прегръщаше, сякаш искаше да ни събере всички в едно сърце.
А мен… мен ме наричаше „Мирчоно“.
Само тя така. Само в нейната уста това име звучеше като най-голямата обич на света. И сега… никой не ме нарича така. И точно там боли най-много.
Тя не ни учеше с големи думи. Учеше ни с живота си. С търпението си. С това, че никога не се отказа от нас. Дори когато беше трудно. Дори когато беше непосилно.
Но животът понякога отнема най-добрите…
Болестта дойде тихо и безмилостно. Започна да я гаси ден след ден… а тя – пак мислеше за нас. Не за себе си. За нас. До последно.
В последните си дни гласът ѝ беше като дъх… но сърцето ѝ говореше. Шепнеше имената ни. Едно по едно… сякаш ни броеше, сякаш се сбогуваше, сякаш ни събираше за последно около себе си.
И сигурно между тези шепоти… е прошепнала и „Мирчоно“.
Тя си отиде млада. Остави ни с болка, която няма лек. Видя част от внуците си, погали ги със същата любов… но други така и не успя да прегърне. Те ще я познават от нашите спомени, от нашите сълзи, от това, което ще им разказваме.
Мама Нина не беше просто майка.
Тя беше урок.
Тя беше обич.
Тя беше дом.
И днес, когато животът ни прегърне по-силно или ни пречупи, ние носим нея в себе си. В начина, по който обичаме. В начина, по който прощаваме. В начина, по който се грижим един за друг.
И понякога… в тишината… още чувам гласа ѝ: „Мирчоно…“
И тогава сърцето ми се къса. Но знам… че съм обичана.
Завинаги.
Липсваш ми 😞