Когато преди няколко години написах, че войната рано или късно ще стигне и до Санкт Петербург, и до Москва, руснаците се присмяха.
Tе не можеха да си представят, че ще се самоубиват години наред до Мала Токмачка и ще се сблъскват с украински дронове на шест километра от Кремъл.
Не че им е липсвало въображение; те имаха в изобилие.
Липсваше им разбиране за историческите аналогии и познаване на фактите.
Войната винаги е танц за двама. И ако дойдеш да убиеш съседа си, очаквай тя да дойде на гости.
Но тяхното „величие“ им попречи да си помислят: какво, по дяволите, ако не?
👆Ами ако не могат просто да отидат и да убият съседа си? Ами ако той след това се появи на прага с тояга?
‼️През годините – от 2014 до 2026 г. – те ни нанесоха колосални щети. Унищожиха индустриални зони, завзеха и отровиха земите ни и съсипаха енергийния сектор. Убиха стотици хиляди наши съграждани и принудиха милиони да напуснат страната.
И те ще трябва да отговарят за това. Както по международното, така и по човешкото право.
Руските територии, където живее 70% от населението, са в обсега на украинските оръжия.
Няма да спрем.
Това е добра новина за нас и много лоша новина за тези, които толкова обичаха да се разхождат по Патриарши езера.
🔻Вече сме се научили да спим под експлозии и сирени; вие руснаци, ще трябва да научите същото. Ние по навик играем рулетка със смъртта, когато си лягаме. Но трябва да свикнете с мисълта, че на сутринта може да се събудите под развалините на собствената си срутена сграда.
Време е да сложите край на мирния си живот и да започнете да живеете като нас. Това е обезпокоително.
Съжалявам ли ви? Честно казано, не.
Вие отдавна убихте емпатия към вас. За мен „страничните щети“ са ежедневна реалност. Всеки път, когато вашата бомба лети в град, умират цивилни. Деца, жени, възрастни хора – сто килограма бойна глава не избира кого унищожава.
Затова гледам на случващото се с вас като на възтържество на справедливостта. Все още не е завършено, но има шанс да изпиете тази чаша до дъното.
До такава утайка, че самите думи „СВО“ и „Путин“ ви карат да се свивате и да повръщате.
Чакайте, съседи. Всичко това ще се случи.
Ian Valietov less