Списание Арт новини

Марк Твен

МАРК ТВЕН ПОПАДНАЛ ПОД ХИПНОТИЧНО ВЛИЯНИЕ И ЕДВА НЕ ЗАГУБИЛ  ИМУЩЕСТВОТО СИ

Марк Твен бил атеист, не вярвал в мистика и имал богат опит в общуването с различни мошеници, за които писал в книгите си.

Но след като загубил съпругата си, която обичал и с която живял 34 години, изпаднал  в дълбока потиснатост. Нямало кой да се занимава с домакинството. Мъжете често са безпомощни след смъртта на жените си. Приятели посъветвали писателя да наеме икономка, която да управлява домашните му дела. Изабел Лайън, приятна жена с мек израз на лицето и кротък нрав, постъпила на работа при него.

Марк Твен написал 400 страници за това какво се случило в дома му с появяването на Изабел. Бил убеден, че бил хипнотизиран,  писал, че се случили  неприятни и ужасни неща.

Твен нямал любовни отношения с икономката, която се омъжила за друг мъж, който й помагал да обере писателя.

Докосването си до нея писателят описвал като отвращение, все едно допир  до жаба, но не можел да излезе от странното вцепенение и напълно се подчинявал на волята на икономката.

Тя прибирала всичките му финанси и регулирала общуването  с приятели, журналисти, художници и дори със собствените му дъщери.

Едната му дъщеря – Джийн, страдала от епилепсия и тя убедила всички, че епилептиците са потенциални убийци и уговорила изпадналия във вцепенение писател да изпрати дъщеря си в санаториум, който бил психическа болница от закрит тип.

Лайън не давала пари на дъщерята на Твен и писателят не знаел в какви условия се намира тя; била обявена за опасна луда и й забранили да се вижда с баща си. По това време другата му дъщеря Клер – певица, напуснала дома и също не можела да общува с баща си, тъй като й забранила икономката.

Мъжът на Лайън с мошенически трик заставил писателя да му довери цялото си имущество. От дома започнали да изчезват големи суми.

Клер изобличила крадците. Постепенно Твен започнал да излиза от странното състояние и се ужасил от онова, което  направил. Писал, че бил под хипноза, с потисната воля. Твен не бил слабоумен. Продължавал да пише иронични книги, блестял с остроумието си, водел съдържателни разговори, външно бил съвършено нормален. В същото време го ограбвали и водели за носа. Писателят наричал себе си „стар глупак“…

Успели да изгонят Изабел.. Приятели на писателя намерили и скрития от мошениците документ, с който той им поверявал имуществото си. Но загубите били огромни. Дъщеря му на практика две години изкарала в затвор, развалили се отношенията с другата му дъщеря.

Отрезвелият Твен изпитвал разкаяние и ужасен срам от стореното. Той написал честно признание, изповед на човек, попаднал под деструктивно влияние, под хипнозата на мошеници. Спасяването му струвало скъпо. Писателят поискал прошка на дъщерите си, които силно обичал. Те му простили, защото виждали, че той бил под хипноза и напълно зависим от Изабел.

Това често се случва в живота. Има моменти, когато сме слаби, отпуснати и потиснати, когато нашите ресурси са изтощени, психологическата ни защита е слаба. В това време мошениците започват своята хипнотична атака, внушение, магия. Не всеки успява да излезе от това състояние. Дори силна личност като Марк Твен не се освободила веднага от влиянието; помогнали му приятели и дъщеря му. Освобождаването се случило, но последиците се оказали катастрофални.

Анна Кирьянова

Биография на М. Твен

Пълното му име е Самуел Ленгхорн Клеменс; роден е на 30 ноември 1835 г. Същата година над земята преминава Халеевата комета. По загадъчно стечение на обстоятелствата второто й прелитане се случва в деня на смъртта на писателя – 21 април 1910 г.

Когато умира баща му, се налага Сам и брат му да работят. По-големият отваря собствена печатница, в която бъдещият писател постъпва като словослагател; той набира и печата и свои статии, които не оставят читателите равнодушни.

На 18 години Самуел Клеменс пътешества в страната, чете и посещава най-добрите библиотеки и книжни хранилища в Ню Йорк. Скоро младежът получава длъжността помощник-лоцман на кораб.

По времето на Гражданската война Сам попада в редиците на конфедератите, но скоро заминава за Дивия Запад за добив златни и сребърни находища. Но работата по добив на скъпоценни метали не му носи пари; там обаче той се разкрива като наблюдателен и остроумен разказвач. През 1863 г. за пръв път се подписва с псевдонима Марк Твен. Никога повече не подписва книгите си с истинското си име.

Писателят  се изявява и пред аудитория като отличен оратор и разказвач.

През 70-те години на 19 в. се появява прочутата история „Приключенията на Том Сойер“, в която писателят описва своето детство. След това вижда бял свят повестта „Принцът и просякът“, която американският народ много харесва. Появява се също книгата „Янки от Кънектикът в двора на крал Артур“, в която историческата тема се преплита с темата за машината на времето.

В средата на 80-те години Твен отваря свое издателство и първата отпечатана в него книга е „Приключенията на Хъкълбери Фин“; след това писателят издава бестселъра „Спомени“, посветен на американския президент В. С. Грант. През 90-те години печатницата фалира заради икономическия крах в страната.

Марк Твен има приятелство с Никола Тесла. Разликата от 20 години не пречи на творческото им общуване.

През 1893 г. съдбата свързва Твен с финансовия магнат Хенри Роджърс. Банкерът помага на семейството да преодолее финансовите трудности и става меценат на писателя. Роджърс влага много средства за поддържането на млади таланти.

Самуел Клеменс има точен език, което се отразява в писателската му работа и в разговорната реч. Много негови изказвания се превръщат крилати фрази, които и днес не са загубили актуалността си.

Други произведения: „Том Сойер следовател“, „Тайнственият непознат“, „Том Сойер в чужбина“, „Американският претендент“ и др.

Оставете гласа си

0точки
Upvote Downvote

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *